Kennlar/Uppfödare
 

Nedanstående uppfödare är alla medlemmar i rasklubben Bichon Frisé Ringen (BFR),
men de har olika intressen och olika målsättningar med sin avel
och det gäller för dig att välja den uppfödare som passar dig.
En hund ska finnas med i många år framöver och
du bör därför vara noggrann och omsorgsfull i ditt val.
En bra kontakt med den uppfödare du väljer att köpa valp av är viktigt
och har stor betydelse om du som hundägare behöver hjälp och råd.

Rasklubben rekommenderar inte någon uppfödare framför någon annan
utan det är upp till dig att göra ditt val.

Uppge kennelnamn, namn, telefonnummer, e-mail & hemsida
OBS du ska vara medlem i Bichon Frisé Ringen
Kostnaden är 250:- och gäller för både bladet & webben från den 1/7 till den 30/6.
 

O.B.S.

Kostnaden för KENNELREGISTRET ska var inbetalt på klubben postgiro 47 15 53-8 senast den 30 juni 2013 250:- och gäller för både bladet & webben
INGA FAKTUROR skickas ut
 
Vill du/ni ha faktura så hör av er via mail till kassor@bichonfrise.se
 
 
 

SÖDRA SVERIGE

Bafilis kennel
Barbro Holmgren-Lange
Växjö, Småland
Tel. 0708 883834
bafilis@hotmail.com
www.bafilis.se
 
Hardy-Flap’s kennel
Stefan Harde, Carin Harde,
Catarina Harde Åkesson
Höllviken, Skåne
Tel. 040- 45 06 67
bichon@hardy-flap.se
www.hardy-flap.se
 
Perlett's kennel
Gun Lindblad                 Annika Edvinstam
Staffanstorp, Skåne
Tel. 046-24 62 84 
info@perletts.se
www.perletts.se

Pobe-s kennel

Berit Jonsson,
Victoria Möller
Nybro/Växjö, Småland
Tel: 0481-200 21
0470-831 52
viktoria@pobe.nu
berit@pobe.nu
www.pobe.nu
 
White Vision's kennel
Karin Laursen
Malmö, Skåne
Tel: 040-18 19 62
karin54@msn.com
www.whitevisionskennel.se

 
 
MELLERSTA SVERIGE
 
Azurs Kennel
Jane o H Martinsson-Vesa
Knivsta, Uppland
Tel: 070 - 637 45 08
azur@janevesa.se
www.janevesa.se
 
Annfe Kennel
Ann Blomgren
Stockholm
Tel.08 - 661 56 36
070 972 85 41
info@annfekennel.se
annfekennel.se
 
Bichebos kennel
Lena Leissner
Örebro, Närke
Tel. 019-36 48 45. 070 766 37 23
bichebo@hotmail.com www.bichebo.se
 
Duttebo´s kennel
Gun Ekholm
Haninge, Stockholm
Tel: 08 - 741 03 44
070-369 44 78

Flapear´s Kennel
Annette Larsson
Fjugesta
Tel 0585-290 40 
flapears@hotmail.com
www.flapears.se
 
Frittmi's kennel
Mia Berg
Knivsta, Uppland
 070-512 63 43
bichons@frittmis.se
www.frittmis.se
 
Guldtassen's kennel
Anette Aulik Hissing
Muskö Stockholm
Tel: 08-500 34121
 073-612 27 98
anette@guldtassens.com
www.guldtassens.com
 
Kennel Groomlines
Jennifer Schmidt
Uppsala, Uppland
Tel: 018-50 09 99
073-570 05 19
Hundsalongeuropa@hotmail.com
www.groomlines.com


Kennel Three Black Points

Solveig Forsberg
Karlskoga, Örebro
Tel. 0586-53313. 070-717 33 13
69154@telia.com
www.threeblackpoints.se
 
Make Way´s kennel
Marie Karlsson
Linköping
Tel: 0706-28 51 84
marie@makeways.se
www.makeways.se
 
Megara´s kennel
Gullwi & Monika Wintherhamre
Uppsala
 Tel.070-570 19 11
 070-570 13 93
 monika.wintherhamre@telia.com
 www.megaraskennel.dinstudio.se
 
Northern Faerie’s
Britt och Christer Burneus
Stockholm
08-560 240 56, 08-643 67 90
mob. 070 090 91 00
ch@bichon-frise.se
www.bichon-frise.se
 
Sääw´s kennel
 Pia Sääw
 Mariefred, Södermanland
 Tel:0159-30969
 
saawskennel@hotmail.com
 
www.123minsida.se/saawskennel
 
Tjärnhalla`s kennel
Pia Mård
Åmotfors, Värmland
Tel: 0571-25024
pia.mard@telia.com

NORRA SVERIGE
 
Gizmo’s kennel
Jan Sandström
Härnösand
Tel. 0611 605 94
070 681 66 51
info@gizmoskennel.se www.gizmoskennel.se
 
Kennel Magic White Soxz
Irene Edvardsson
Vännäs
070- 2641026
ireneedvardsson@telia.com
www.123minsida.se/Magicwhitesoxz
 
Kennel Stefanevas
Eva Sjöberg, Magdalena Sjöberg
Risögrund, Norrbotten
Tel: 0923-222 70
stefanevas@glocalnet.net
www.simplesite.com/stefanevas
 
NorraVagabondens kennel
Eva och Jonna Spiik
Haparanda,Norrbotten
Tel: 0922-133 17
spiik@spray.se
www.norravagabonden.se
 
Vigapos kennel
Ragnhild & Leif Skilling
Bureå, Västerbotten
Tel: 0910-78 90 46
070-339 40 54 070-516 82 14
skilling@vigapos.com
www.vigapos.com
 


 

 
 
 

 

 

 

 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © Bichon Frisé Ringen